Robbanás volt egy ferencvárosi társasházban
Az Ipar és a Vaskapu utca sarkán lévő négyemeletes társasház egyik első emeleti lakásában történt, aminek következtében tűz ütött ki.
Vétójogot adna a főpolgármesternek, enyhítene az összeférhetetlenségi szabályokon és négyötödös többséghez kötné a Fővárosi Közgyűlés feloszlatását az a kormánypárti módosító javaslat, amelyről hétfőn késő este vitatkoztak a parlament ülésén.
Az önkormányzati törvény kormányoldal által kezdeményezett változtatásairól vitatkoztak több mint két órán keresztül a képviselők az Országgyűlésben hétfőn késő este. Az előterjesztő kormánypárti képviselők közül a fideszes László Tamás ismertette az önkormányzati törvény azon módosítási javaslatát, amely négyötödös többséghez kötné a Fővárosi Közgyűlés feloszlatását, a főpolgármesteri vétójogot pedig jelentősen erősítenék: Budapest vezetője egy ügyben tetszőleges számú alkalommal kezdeményezhetne ismételt eljárást.
A kormánypárti politikusok javaslata alapján ezt követően nem lenne összeférhetetlen, ha egy polgármesteri hivatal vagy közös önkormányzati hivatal köztisztviselőjét más településen önkormányzati képviselővé választják. Kikötnék továbbá, hogy a megyei önkormányzatok székhelye csak a megyeszékhelyen lehet, emellett megteremtenék annak lehetőségét is, hogy a helyhatóságok az önkormányzati adóknál adókedvezmény vagy adómentesség megállapításával támogathassák helyben az alapkutatást, alkalmazott vagy kísérleti kutatást.
A vitában fideszes képviselők, Vas Imre és Balla Mihály a változtatások mellett érveltek, míg az ellenzéki frakciók elfogadhatatlannak nevezték a változtatásokat. Balla Mihály egyebek mellett kiemelte, a főpolgármester javasolt vétójoga egy, a polgármestereknél már létező joggyakorlat, amelyet most a budapesti önkormányzatra is kiterjesztenek. Közölte, a megyei önkormányzat székhelye Nógrád megyében változhat Salgótarjánról Balassagyarmatra. A kormánypárti politikus szerint ezt alapvetően a történelmi igazságtétel indokolja, és a változtatást helyi szocialista és jobbikos képviselők is támogatták.
Kunhalmi Ágnes, az MSZP vezérszónoka ezzel szemben úgy vélte, a főpolgármester korlátlan vétójoga kiüresíti a közgyűlést és „biodíszletté” változtatja a fővárosi képviselőket. A fővárosnak újabb „bukdácsoló” változtatások helyett világos és átgondolt jövőképre lenne szüksége, ám ilyennel a Fidesz láthatóan nem rendelkezik – fogalmazott. A szintén szocialista Bárándy Gergely ezt követően azt kérdezte a kormányoldaltól, milyen személyek miatt kell már mindössze néhány héttel az önkormányzati választás után változtatni az összeférhetetlenségi szabályokon?
A Jobbik padsoraiból Hegedűs Lorántné az önkormányzati rendszer megcsúfolásának nevezte a változtatásokat, Szilágyi György szerint pedig a Fővárosi Önkormányzat feloszlatásának szigorítását a kerületi önkormányzatok, kormányoldal által tervezett megszüntetése indokolja. Frakciótársuk, Apáti István pedig azt mondta, a Fidesz „kétharmados arroganciával” módosítja a Nógrád megyei közgyűlés székhelyét.
Schiffer András, az LMP-frakcióvezetője szintén elfogadhatatlannak nevezte, hogy a Fidesz a választások után azonnal módosítja a főpolgármester hatáskörét. Budapest 1990 óta működésképtelen a rossz kompromisszumok miatt és ezen csak egy alapjaiban új fővárosi önkormányzati rendszer kialakítása segíthetne – mondta.